Süt

 

Süt besleyici değeri çok yüksek olan bir besindir. İçerdiği proteinler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek,hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur. Sütün bilinen sayısız faydası vardır.
Süt aynı zamanda bir güzellik kaynağıdır. Kleopatra'nın güzellik iksiri olan süt banyosu tarih boyunca kulaktan kulağa yayılmıştır
Çok küçük bebeklerde sütün ağrı kesici ve bağışıklık sistemini koruyucu etkisi olduğu gözlenmiştir. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca tek besin kaynağı süttür. Uyumalarını kolaylaştırır ve hastalıklardan korur.
İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde enerjinizi artırır. Sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olur.
Çocukların sağlıklı gelişmeleri için bütün beslenme ihtiyacını karşılayan kalsiyum içerir. Kemik gelişimini artırarak büymenin hızlı devam etmesini sağlar.
Kalsiyum özellikle çocukların kemik ve diş oluşumlarının tamamlanmasında büyük rol oynar. Kemik yoğunluğunun en üst noktaya ulaştığı 25-30 yaşlarına kadar alınan kalsiyum kemik yoğunluğunun artmasını sağlar.
İnsanların iyi bir şekilde beslenmesi için bütün minerallere ihtiyaçları vardır. Sütte bulunan başlıca mineraller fosfor ve kalsiyumdur.
Tansiyonu düşürür. Yağsız süt, kolestrolü düşürür. Kanserin önlenmesine yardımcı olur

 SÜT:
Bilim adamlarının listesinde olmazsa olmazlar arasında sayılıyor. Kanser önleyici özelliği artık bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Çocukların gelişimi için ise önemli etkileri var.

FAYDALARI:
Sindirim sistemini düzene sokar.
Büyüme ve gelişmeyi destekler.
Dişleri korur ve çürükleri önler.
Hücre ve doku oluşumunda rol alır.
Saç ve tırnak oluşumunda rol alır.
Yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur.
Kilo kontrolü kolaylaştırır.
eynin gelişiminde ve çalışmasında faydalıdır.
Hücreleri onarır.
Kemikleri sertleştirir.
Bağışıklığı güçlendirir.